Policja nowozelandzka przejmuje 91 mln USD od operatora rosyjskiej giełdy Bitcoin Exchange

Policja w Nowej Zelandii skonfiskowała 140 mln NZ$ (91 mln$) od rosyjskiego operatora wymiany bitcoinów Aleksandra Vinnika.

Vinnik jest rzekomym właścicielem upadłej giełdy BTC-e. Środki zostały przejęte z rachunków bankowych należących do Canton Business Corporation, nowozelandzkiej spółki zarządzającej giełdą, zarejestrowanej w Nowej Zelandii.

Policja powiedziała w poniedziałek, że jest to największe zajęcie w historii tej siły. Vinnik jest oskarżony przez amerykańskich prokuratorów o pranie miliardów dolarów dla syndykatów przestępczych za pośrednictwem platformy. Zaprzecza zarzutom.

Został aresztowany w Grecji w 2017 roku podczas wakacji z rodziną na amerykańskim nakazie ekstradycji. Później Vinnik został poddany ekstradycji do Francji, gdzie pozostaje w więzieniu.

Nowozelandzki komisarz policji Andrew Carter powiedział, że skonfiskowane fundusze „prawdopodobnie odzwierciedlają zysk uzyskany z wiktymizacji tysięcy, jeśli nie setek tysięcy ludzi na całym świecie w wyniku cyberprzestępczości i przestępczości zorganizowanej“.

Carter twierdził, że giełda Bitcoin Profit działała bez kontroli i polityki w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, pozwalając przestępcom na pranie nielegalnych funduszy za pomocą kursu.

Dodał, że nowozelandzka policja ściśle współpracowała z amerykańską służbą skarbową (IRS), „aby zająć się tym bardzo poważnym przestępstwem“. Policja planuje złożyć wniosek do High Court o przepadek skonfiskowanych funduszy.

We Francji Vinnik jest oskarżony o kradzież pieniędzy, wymuszenia, spisek i manipulację danymi. Kiedy jego sprawa zakończy się we Francji, oczekuje się, że zostanie odesłany z powrotem do Grecji, następnie do Stanów Zjednoczonych, a później do Rosji.